Fotografowanie architektury, podobnie jak jakakolwiek fotografia profesjonalna, wymaga odpowiedniego przygotowania teoretycznego, praktycznego oraz właściwego sprzętu.
Do najważniejszych elementów bez wątpienia należy światło. To ono pozwala uzyskać pożądaną intensywność kolorów, budować nastrój, wydobywać kształt bryły lub ją spłaszczać. Doświadczony fotograf wie, że przed wykonaniem zdjęć warto odwiedzić daną lokalizację o różnych porach dnia, obejść ją z każdej strony i przemyśleć kadry, unikając umieszczania w kadrze dużej powierzchni nieba (chyba, że ma ono grać pierwsze skrzypce).
Fotografując architekturę należy przede wszystkim mieć na uwadze to, w jakim celu wykonujemy zdjęcia i jaki mają mieć one charakter. Można bowiem chcieć w jak najbardziej obiektywny sposób sfotografować dany budynek tak, aby zdjęcie przedstawiało jego realny wygląd. Jeśli zdecydujemy się jednak na inną strategię można uzyskać efekt zupełnie odmienny. Skupiając się na detalach, które często nie są widoczne gołym okiem można na przykład uzyskać efekt jak z horroru.